1. hasznos lehet a leegyszerűsített pm-utils-powersave-policy csomag helyett a teljes laptop-mode-tools csomagot telepíteni a Synaptic csomagkezelővel, vagy parancssorból:
sudo apt-get install laptop-mode-tools
(a másikat rákérdezés után magától leszedi). 2. Ha nincs használatban az Ubuntu felhő zeneboltja és tárhelyszolgáltatása, akkor érdemes ennek csomagjait is eltávolítani: a Synapticban az ubuntuone-ra keresve látható, melyek ezek. (Van ennek egy szinkronizáló démonja, amely folyton felébresztette a gépemet.)
3. A powertop nagyon jól mutatja, mitől fogyaszt sokat a gépünk. Telepítése:
sudo apt-get install powertop
Futtatáskor folyamatosan kijelzi, mi ébreszti fel a processzort és kényszeríti magasabb fogyasztásra. De megkérhetjük arra is, figyelje egy ideig a gép működését, pl. 300 másodpercig (5 perc):powertop -t 300 -d
Ennek eredményét megvizsgálva rátalálhatunk pl. olyan USB eszközökre, amelyek nem hagyják alacsony fogyasztású módban a gépet. Nálam ők voltak:100.0% USB device 6-1 : Mini Card (Sierra Wireless, Incorporated)
100.0% USB device 3-2 : Biometric Coprocessor (STMicroelectronics)
Némi kutatás után rátaláltam, hogyan lehet őket is álomba (suspend) engedni:
sudo so
cd /sys/bus/usb/devices/6-1/power
echo auto >level
cd /sys/bus/usb/devices/3-2/power
echo auto >level
Értelemszerűen a ?-? helyére a rosszalkodó USB eszközök számát kell írni.Ezután újra futtassunk powertopot. Ha így sikerült elcsitítanunk ezeket az eszközöket, akkor udev szabályokkal állandóvá is tehetjük az energiatakarékosságukat: a /etc/udev/rules.d/10-local.rules fájlba kell azt beleírni, hogy:
SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", ATTR{power/level}="auto"
SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", ATTR{configuration}=="HID Mouse", ATTR{power/level}="on"
Utóbbi sor azért kell, mert ha az egér is elalszik, akkor csak kattintásra ébred fel, mozgatásra nem (nálam), és idegesítő, ha minden mozgatás előtt kattintani kell.SUBSYSTEMS=="usb", ACTION=="add", ATTR{configuration}=="HID Mouse", ATTR{power/level}="on"
4. Ha van elég memória, akkora a /tmp lehet a memóriában. A /etc/fstab-ba kell beírni, hogy:
tmpfs /tmp tmpfs nodev,nosuid,noexec,mode=1777 0 0
5. Ezek után van értelme megmondani a FireFoxnak, hogy oda tegye az ideiglenes fájlokat:
about:config címet kell beírni, majd új sort létrehozni (string értékűt):
browser.cache.disk.parent_directory
És az értéke legyen /tmp6. Szintén akkor alkalmazható, ha nem vagyunk híján a memóriának: kapcsoljuk aki a swapet, az sem indítja akkor véletlenül sem be a diszket.
Figyelem! Ha nincs swap, akkor nem működik a hibernálás. Ugyanakkor kimérték, hogy modern gépeken egész hosszú időtartamokra megéri inkább suspend-et használni, mert kevesebbet fogyaszt, mint egy hibernálás-és abból visszaállás.
Előbb próbáljuk ki reggel:
sudo swapoff -a
Ha egész nap nem volt gond a gép használatával, akkor az /etc/fstab-ban is írhatunk egy #-t a swapot tartalmazó sor legelejére.7. Aki nem ijed meg attól, hogy új kernelt kell telepítenie, modult fordítani, majd egy scripttel tesztelni, hol fagy le a számítógépe, az végigcsinálhatja a CPU feszültségének csökkentését is. A script teszteli, mi a legalacsonyabb szint, ahol még stabil a processzor. Részletes leírás itt!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése